Nahlédněte i do Diskuse pod čarou!

Lepší stránka o počeštění Linuxu

Na http://www.penguin.cz/odkazy-cz/ jsou poněkud lepší a méně zastaralé informace o počešťování Linuxu..

Počeštění Linuxové konzole

Aby bylo možné používat českou klávesnici a české fonty na konzoli Linuxového počítače, musíte nainstalovat balík cs-tools. Informace o něm najdete na stránce o lokalizaci Linuxu Yenyi Kasprzaka. Máte-li počeštění konzole ze starších verzí cs-tools, upgradujte na aktuální verzi - v souboru cz-lat2.map byla drobná chyba, která neumožňovala přepínat virtuální obrazovky pomocí Alt+šipek.

Mimochodem, pokud vám nefunguje přenášení textu z jední virtuální konzole do druhé pomocí myši - GPM (české znaky se poškodí), zkuste napsat printf "\033(K" v nějaké konzoli, pak to obvykle začne fungovat. Problém je, že toto je třeba dělat často, protože mnoho programů provádí reset terminálu, takže se mapování ztratí (tedy všechno funguje vyjma přenášení textu pomocí GPM).

Dalším problémem při použití cs-tools jsou nefunkční rámečky v lynxu (formuláře) a Midnight commanderu. Řešením je přidat následující řádky do /etc/termcap na konec definice terminálu linux (dlouhý úsek /etc/termcap začínající console|linux apod.):

  :ac=x\205j\211k\214f\260l\206m\203n\244o\200q\212\s_~\247t\207u\215:
Nezapomeňte, že předchozí řádek musí být ukončen obráceným lomítkem, aby bylo jasné, že záznam pokračuje. Pak už stačí zkompilovat terminfo (tic /etc/termcap) a v Midnight Commanderu nastavit Display bits (v menu Options) na Full 8bit. Pokud vám to ani pak nebude fungovat, nabízím vám svůj vlastní termcap. Mimochodem, na http://www.penguin.cz/odkazy-cz/ je také k dispozici termcap i terminfo s fuknčními klávesami..

Alternativní systém počeštění Linuxové konzole, tedy nikoliv balík cs-tools, je k dispozici zde. Netrpí prý problémem s nutnou úpravou termcapu popsanou výše. Funguje na bázi Unicode, takže je asi perspektivnější..