Nahlédněte i do Diskuse pod čarou!

Společenský katechismus českého internetu

Slušné vystupování na veřejnosti vůbec, ať na ulici, ať v místech uzavřených, žádá chování klidného, důstojného, ale nikoli strojeného, naprosté zdvořilosti i k těm, jichž neznáme, vyhýbá se všemu křiklavému jak v obleku, tak v řeči a jednání a nezná domýšlivosti. Chovejme se ve veřejnosti jeden k druhému spíše jako přítel nežli jako nepřítel, a je-li toho potřebí, jako "milosrdný samaritán"...

Někteří lidé se chovají na ulici a ve veřejnosti tak, jako by stále byli připraveni k boji. Jsou to lidé nespolečenští.

Jiří Guth-Jarkovský

Kde jinde se hovoří o tom, co se lidem líbí a co ne

A co se píše tady?

Tahle stránka se nechce a nemůže považovat za známého Petronia, soudce ve věci krásy. Jejím cílem je pouze upozornit na některé zlozvyky pramenící z užívání "příliš pokročilých" nástrojů při práci s Internetem. Není to dávno, co sám Bill Gates prohlásil, že chce-li člověk tvořit pro všechny, musí se držet zavedených standardů. (Přiznávám, že od ředitele Microsoftu bych taková slova nečekal, zvlášť když právě Microsoft doslova nadiktoval počítačovému světu řadu norem, aniž by se ptal, kolika lidem vyhovují.)

Stránka se zabývá především problematikou používání češtiny, na několika místech však musím rýpnout i obecně. Pokud vás podrobněji zajímá, jak nemá vypadat WWW stránka, navštivte třeba pěknou výstavu WebPages That Suck ("Naučte se psát dobré WWW stránky tím, že se budete dívat na špatné.") nebo si projděte návod, jak dělat bezbariérový Web, jak dobře jste problematiku pochopili, změří elektronický policajt Bobby. Pokud vás naopak podrobněji zajímá, jak se chovat v elektronických konferencích, do některé se přihlašte - určitě v úvodním dopisu dostanete dostatek bodů k zamyšlení. Nedávno jsem dostal z jedné konference pěkné shrnutí těchto pravidel:

*** 
> Kazda komunikace ma sva formalni pravidla. Nedodrzeni techto formalnich
> pravidel vede k rozkladu komunikace. K temto formalnim pravidlum patri
> napr. to, ze se navzajem neurazime, dodrzujeme urcite zasady dialogu - tj.
> reagujeme na myslenky partnerem vyrcene a ne na to co bychom si prali aby
> rekl apod. Jednou ze spodnich vrstev techto formalnich pravidel jsou
> pravopis a gramatika. Je mozne se proti nim prohresit. Je to ale treba
> udelat uvazene a s mirou (praktikovano napr. v poezii). Pokud to udelam z
> jineho duvodu, je to chyba. Vyskyt chyb vede k porucham v komunikaci.
> -- 
> 
> Tomas Hrus ***

Možná vás taky bude zajímat můj názor na pravopis a krasomluvu.

A poslední varování: Tyto stránky je nutno brát jako do jisté míry osobní pohled na zvyklosti slušného chování. V žádném případě své postoje nikomu nemohu nutit. Mým cílem je "pouze" vysvětlit, co mnoha lidem na internetu vadí a co by tedy měl každý respektovat, nechce-li takové lidi vyřadit ze skupiny svých posluchačů. (Jsou však i servery, jež nepokrytě dávají najevo, komu je jejich obsah určen ["Optimalizováno pro MSIE..."] a komu určen není. Donedávna jsem toto zmíněné upozornění nevnímal jako narážku na svou platformní příslušnost, ani jako vstupenku pouze pro zvané, ale jako návod autorů, jak se musí jejich stránka používat, aby k něčemu byla. Teď jsem už moudřejší a nerozčiluji se zbytečně, že MSIE nemám a mít nechci, protože už mi bylo vysvětleno, že tuhle stránku pro mne nikdo nepsal.)

A poslední prosba: Rád se dozvím i o názorech ostatních! Čekám na další příklady zlozvyků i na příklady, z nichž třeba vyplyne, že jsem jen příliš úzkoprsý. Můžete psát přímo mně nebo raději přispět do Diskuse pod čarou.

A teď už konečně začnu povídat něco zajímavého:

Několik zásad slušného vystavování na WWW

1. ANO: Označit kódování češtiny
(v HTTP hlavičce Content-type: text/html; charset=něco nebo alespoň v HTML příkazu <META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html; charset=něco">)

Nechcete přece, aby si čtenář vašich stránek musel lámat hlavu nebo zkoušet, v jakém že to kódování dokument obdržel.

Rovněž se držte označení podle MIME a nevymýšlejte si vlastní názvy, pokud bude jen trochu technicky možné.

2. NE: Poskytovat stránky v kódování vaší platformy, např. windows-1250
I přes argument, že 95 % současných prohlížečů operuje na platformě Windows (vizte např. statistiku přístupů kdesi v Americe pro skutečná čísla), nelze znakovou sadu windows-1250 považovat za základní. Mezinárodním standardem, který uspokojí potřeby českého jazyka, je ISO-8859-2 a je to standard, jenž nevychází z potřeb jedné platformy a který je srozumitelný pro naprostou většinu prohlížečů (včetně prohlížečů pod Windows, pochopitelně).

Pokud tedy chcete předkládat stránky v jediném kódování, volte raději ISO-8859-2, stejně jako by ISO-8859-2 mělo být výchozí volbou i na serverech, kde je čeština překládána za letu. Proč právě to zpropadené ISO?!

3. ANO: Poskytovat stránky i v ASCII podobě
Stále ještě mnoha lidem ulehčíte, pokud jim nabídnete i podobu stránek bez diakritiky - není možné házet historii za hlavu, zvlášť, když je v mnoha případech tak současná. Na druhou stranu, stránky psané pouze v "cestine" už dnes taky nejsou v módě. (Vizte možnosti, kterak zvládat obojí.)
4. NE: Používat příkazy <FONT Face="něco">
Úvodem citace HTML 3.2, který je v současné době doporučován W3 Consortiem:
[<FONT>:] Some user agents also support a FACE attribute which accepts a comma separated list of font names in order of preference. This is used to search for an installed font with the corresponding name. FACE is not part of HTML 3.2.

Tyto příkazy ve vašich stránkách vnucují prohlížeči nějaké písmo (a jen nejnovější verze WWW klientů dovolují uživateli takové vnucování zakázat). Co je na tom špatného?

  1. Pokud vnutíte písmo jako například Arial, použije se na systémech, kde je toto písmo skutečně dostupné, jeho nečeská podoba. (Česká se jmenuje Arial CE.)
  2. Pokud vnutíte písmo Arial CE, chová se prohlížeč v případě dostupnosti písma korektně. Na mnohých platformách však písmo Arial CE dostupné není a většina prohlížečů je nucena toto písmo nějak nahradit. Bohužel je nejčastější náhradou standardní písmo Helvetica, zase písmo nečeské!

Příkaz lze napsat i jako <FONT Face="Arial CE, Helvetica CE">, ale žádný HTML editor něco podobného sám od sebe nepodporuje (a navíc vám nikdo nezaručí, že Helvetica CE dostupná už bude). Zvažte tedy, zda přicházíte o tolik krásy, pokud na příkaz <FONT Face="něco"> zapomenete zcela a budete používat bezpečnějších grafických prostředků.

5. NE: Poskytovat jakkoli platformně závislé HTML
Přečtěte si ještě jednou ten citát v úvodu stránky a myslete si, že pan Guth-Jarkovský píše třeba o vystavování stránek WWW. (Nic křiklavého a "milosrdný samaritán" jsou dva hlavní body, kterých byste si měli všimnout).

Typickým příkladem jsou upozornění typu "Stránka je optimalizována pro MSIE 9.0 a rozlišení obrazovky 1024*2048 v milionu barvách". Adam Hauner to přeložil takhle: Nejlépe to vystihuje lehké upozornění na titulní straně knížky: Tato knížka je optimalizována pro krátkozraké se třemi dioptriemi. Napadá mne ještě několik překladů: Tahle silnice je vyhrazena pro vozy Chevrolet červené barvy s logem společnosti Zpětná zrcátka vylepeným na předním okně. Tento přechod pro chodce je určen výhradně pro obyvatelstvo bílé pleti bez jakéhokoli poškození pohybového aparátu!

Slyšel jsem názor, že autoři podobných stránek mají vyhraněnou "cílovou skupinu" a hodlají jí předkládat to nejlepší, co může tato skupina akceptovat. Takový přístup je korektní, pokud bude varování formulováno "stránka vyhrazena pro", běžné "stránka optimalizována pro" však podle mého soudu nedává jasně najevo, že pro někoho jiného tahle stránka určena není, jen zavání evidentní reklamou (kupte si tohle, jinak to nebudete moct číst). Mimoto svou platformní závislostí porušuje samotnou podstatu WWW podle návrhu z CERNu - zpřístupňovat informace všem, bez ohledu na jejich platformu, oblíbený prohlížeč nebo velikost okna, kterým na stránky hledí.

Bohužel se pouťové praktiky "moderního WWW" (rámy, tisíce pohyblivých obrázků, výchozí stránka jako tabulka 800*600) šíří jako zlozvyk komerčních serverů (mohou si to dovolit, mají přece vyjasněnou cílovou skupinu čtenářů, a navíc mají správci takových stránek málo času na to, aby prověřili čistotu HTML, který vyleze z jejich WYSIWYG editoru) i na stránky další, ze sféry nekomerční. Dnes je už v České republice jen velmi málo pěkných stránek (pěkných i za použití těch nejhloupějších WWW klientů), ačkoli obsahová stránka by pro kteréhokoli čtenáře zajímavá nejspíš byla. Přečtěte si ještě jednou konec prvního odstavce tohoto bodu, třeba pochopíte, proč by vaše stránky čitelné být měly.

Schválně se podívejte, jak vaše stránka vypadá v tom nejhloupějším textovém prohlížeči, a snažte se svá dílka udržet čitelná a pěkná i pro něj.

Pokud opravdu hledáte informace na stránkách, které pro záplavu reklam a pohyblivých obrázků nejsou ani vidět, mohu vám doporučit skvělý program WebFree (zatím existuje jen ve verzi pro Mac OS) - všechny zbytečnosti z prohlížených stránek odstraňuje.

Několik zásad slušného dopisování

1. ANO: Neznámému pište bez češtiny (vhodné)
S českým přístupem k elektronické poště dosud válčí mnohem více lidí, než je tomu u přístupu k WWW. Nemůžete si proto dovolit poslat do éteru nějaký český text, aniž byste si byli jisti, že ke čtenáři nedorazí jako paskvil. Zvlášť významné je tohle pravidlo v elektronických konferencích.
2. ANO: Když češtinu, tak ISO-8859-2 (velmi vhodné)
Zde je moje učená disputace, proč právě ISO-8859-2. Mimochodem pro ISO-8859-2 zazněl všeobecný souhlas i v konferenci CSINFO-L.

Zásadně neposílejte jakoukoli češtinu (ani další vymoženosti - barvičky ap.), pokud je specifická pro vaši platformu nebo dokonce jen pro vašeho poštovního klienta! (MS Exchange měl svého času ve zvyku posílat spolu s každým dopisem ještě attachment s kopií obsahu zprávy ve vlastím Rich-Text formátu. Podobné divy dovoluje i komerční Eudora Pro pro Maca.) Pokud má váš adresát totiž nějaký jiný program (nebo jen starší verzi!), než máte vy, dostane s dopisem buď matoucí dodatek (např. čtvereček před každým písmenem), nebo váš dopis nepřečte vůbec. Naštěstí se tohle v konferencích už přestalo stávat.

3. ANO: Řekněte ostatním, že vy česky umíte (vhodné)
Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří mohou číst i psát české dopisy, nenechávejte si to pro sebe. Uveďte tuto informaci i do své patičky, např.:
Muzete mi psat s hackami a carky (naladil jsem MIME/ISO-Latin2)
nebo (skromně uvedu svoji patičku :-)
   +--+==+                                      \VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV/
  /   H  \\      Ondřej Bojar                   >                        <
  \   H  //      OBOproduct                     >    Pis~me si c~esky!   <
   )--+==(                                      > Pišme si v ISO-8859-2! <
  /   H  \\      obo@cuni.cz                    > http://www.cestina.cz/ <
  \   H  //      http://www.cuni.cz/~obo        >                        <
   +--+==+                                      /AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA\
nebo další příklad, který ukazuje, že reklamu těmto stránkám nedělám už jen já sám,
_____________________________________________________________________

    \|/       -------------   Petr STANICEK - pixy(tm)   ------------
    o o       webdesign & webmastering ----- telefon: 0312 / 66 33 12
    (#)       podrobnosti a reference: http://www.regionet.cz/~lorien
    / \       mailto:pixy@regionet.cz -- http://www.regionet.cz/~pixy
==oOO=OOo============================================================
    \ /       Pisme si cesky, je to snadne ---- http://www.cestina.cz
     /        Ja pouzivam standardni ISO-8559-2, urcite to umite take
_____________________________________________________________________
Jak jsem již řekl v sáhodlouhém úvodu, čekám na připomínky, dodatky, náměty, citace dalších patiček...

A pak je tu ještě můj názor na pravopis a krasomluvu...

Ondřej Bojar